Blok / osiedle zamknięte

WIDEODOMOFONY IP W BUDYNKACH WIELORODZINNYCH I NA OSIEDLACH ZAMKNIĘTYCH

Każdy nowo budowany budynekwielorodzinny musi być obecnie wyposażony w infrastrukturę sieciową. Umożliwia to zastosowanie w blokach i na osiedlach domofonów IP, eliminując konieczność kablowania budynku pod osobną instalację domofonową tym samym obniżając koszty inwestycji. Dodatkowo, domofony IP posiadają wiele funkcji niedostępnych dla tradycyjnych domofonów analogowych, takich jak przekierowanie rozmowy na dowolny numer telefonu czy integracja z monitoringiem IP.

Zbiorcze wideodomofony IP to domofony przeznaczone do budynków wielorodzinnych. Umożliwiają dzwonienie do praktycznie dowolnej liczby lokatorów (9999), a mieszkańcy mogą otwierać drzwi wpisując kod, przy pomocy kart i breloków RFID skanując kod QR lub korzystając z funkcji rozpoznawania twarzy. Zbiorcze domofony IP posiadają również przycisk, naciśnięcie którego powoduje połączenie z portierem lub ochroną osiedla. Ponieważ system domofonowy podłączony jest do Internetu, naciśnięcie przycisku może wywołać połączenie z siedzibą firmy ochroniarskiej oddalonej o kilkaset kilometrów od osiedla.

Mieszkańcy odbierają rozmowy z wideodomofonu korzystając z paneli wewnętrznych. Panele umożliwiają również podgląd obrazu z monitoringu IP osiedla, przekierowanie rozmowy na dowolny numer telefonu (w przypadku gdy w mieszkaniu nie ma żadnego lokatora) i prowadzenie wideo-rozmów z innymi mieszkaniami lub ochroną. Dla wideodomofonów IP dostępna jest aplikacja na Androida i iOS pozwalająca odbierać rozmowy i otwierać drzwi z urządzeń mobilnych.
Opcjonalnie możliwe jest zainstalowanie Akuvox SDMC – programu zarządzającego systemem wideodomofonów IP. Umożliwia on m.in. rejestrację godziny otwarcia drzwi przy użyciu karty/żetonu RFID, archiwizację godziny połączenia wraz ze zdjęciem osoby dzwoniącej czy wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych na każdy z paneli wewnętrznych domofonu

Kolejną ważną funkcją domofonów IP jest możliwość integracji z systemami monitoringu IP (CCTV IP).  Obraz z kamer IP może być na żywo wyświetlany na panelach wewnętrznych . Z kolei obraz z kamery wideodomofonu IP może być nagrywany i przetwarzany przez rejestrator sieciowy (NVR) obsługujący strumieniowanie RTSP i ONVIF. Zastosowanie rejestratora sieciowego umożliwia dostęp do wszystkich funkcji związanych ze wideo nadzorem: zapis obrazu, detekcja ruchu czy wysłanie e-mail z obrazem z kamery wideodomofonu IP. Integracja systemu domofonowego z CCTV IP jest szczególnie ważna w przypadku osiedli, gdzie każdego dnia przewija się wiele osób i dość często dochodzi do aktów wandalizmu.

Zastosowane produkty:

AKUVOX R29

Akuvox R29S Smart Intercom

Akuvox R29 to wideodomofon z ekranem dotykowym 7” z funkcją rozpoznawania twarzy, przeznaczony do budynków zajmowanych przez wielu lokatorów. Znakomicie sprawdza się zarówno w biurowcach jak i budynkach mieszkalnych.

AKUVOX IT 83

Panel wewnętrzny współpracuje z dowolnym wideodomofonem IP, możliwa jest również komunikacja pomiędzy panelami pracującymi w ramach jednego systemu. Monitory 10” Akuvox mają wbudowaną prosta centralę PBX co umożliwia budowę systemu interkomowego.

STACJA PORTIERSKA

Stacja portierska instalowana jest na osiedlach zamkniętych, w biurowcach i w instytucjach, gdzie obecny jest portier. Urządzenie umożliwia rozmowę z dzwoniącymi, podgląd z kamery wideodomofonu oraz komunikację z panelami wewnętrznymi

Często zadawane pytania związane z wideodomofonami IP w blokach i na osiedlach zamkniętych

Jeżeli domofon ma służyć jedynie do połączenia z ochroną polecamy wideodomofon IP jednoprzyciskowy. Jeżeli wjeżdżający powinien mieć możliwość komunikacji z dowolnym mieszkańcem, należy zastosować domofony zbiorcze.

Obecnie każdy nowo budowany blok musi być wyposażony w infrastrukturę teleinformatyczną. Zastosowanie wideodomofonów IP eliminuje konieczność budowy osobnej instalacji domofonowej. Koszt okablowania jest na ogół kilkunastokrotnie wyższy niż oszczędność na różnicy w cenie między domofonem analogowym a domofonem IP. Dodatkowo, domofony IP oferują wiele funkcji niedostępnych dla domofonów analogowych.

Jeżeli cały obiekt pokryty jest siecią WiFi, przekierowanie następuje po sieci lokalnej (p2p). Jeżeli natomiast całość terenu nie jest pokryta siecią WiFi, rozmowę można przekierować korzystając z sieci GSM i wirtualnej centrali VoIP.

Panel wewnętrzny współpracuje z każdą kamerą pracującą w standardzie Onvif.

Tak, korzystając z paneli wewnętrznych można dzwonić na każdy inny panel wewnętrzny. Panele wyposażone są w kamerę, co umożliwia również wideo rozmowę.

Centrala VoIP pozwala na zestawienie połączenia pomiędzy domofonem IP a urządzeniem z którym ma się on połączyć. Jeżeli domofon IP pracować ma lokalnie (tak jak standardowe domofony analogowe – naciśnięcie przycisku powoduje dzwonienie panelu w domu) to zastosowanie centrali VoIP nie jest konieczne. Jeżeli natomiast rozmowy z domofonu przekierowywane mają być na urządzenia pracujące po za domem (telefony komórkowe, telefony stacjonarne, itd.) to do połączenia należy użyć z centrali VoIP. Za niewielką miesięczną opłatą skorzystać można z central udostępnianych przez  providerów telefonii VoIP.

Kamery w wideodomofonach Derso współpracują z każdym NVR obsługującym protokół RTSP.

Tak, jednak domofony IP Derso nie mają gniazda pozwalającego na bezpośrednie wpięcie patchcordu światłowodowego. Należy zastosować media-konwerter (światłowód – skrętka).